«

»

Mar 11

9 Aylık Bebek Neler Yer? 2. Bölüm

90

 

 

TARHANA ÇORBASI’ ndan Mine’nin çorbası 🙂

Bir yerde okuduğuma göre ki doğru olduğunu düşünüyorum; çünkü tarhananın içinde çok besleyici malzeme var; anne sütünden sonra bebekler için en besleyici yiyecek tarhana çorbasıymış. Tabi bunu okuyunca hemen tarhana çorbası yaptım. Biraz zeytinyağı, biraz kaynamış su ve biraz tarhana. Ama Defne tarhana çorbasını sevmedi. 1 kaç kez ısrar ettim ama severek yemedi. Ben de artık farklı bir yolla yediriyorum, bayıla bayıla yiyor:)

Yeni bir tarif yarattım diyebilirim. Bildiğimiz yayla çorbası pişirir gibi suda erişteleri haşlıyorum. Pirinç kullanmadım ben. Daha sonra yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı yoğurtla terbiye yapıp, 1 kaşık da tarhanayla pişiriyorum. Hem daha besleyici oldu, hem de kızım severek yiyor. Tavsiye ederim 🙂

 

ET SUYU ÇORBA: Et ve kemik suyu kullanarak yapılan çorbalara 7,5 ayda başladım. Önce marketten aldığım 1 parça dana gerdanı ( gerdan alıyorum ; çünkü içerisinde hem kemik hem de ilik var. Çok daha faydalı ) 1 patates, 1 havuç  ve bir soğanla haşlıyorum düdüklü tencerede. Et kemikli ve ilikli olduğu için harika suyu çıkıyor. Sonra et suyu soğuyunca kağıt bardaklara boşaltıyorum içlerine de haşladığım etten tiftip ekliyorum.Daha sonra teker teker kullanıyorum et suyuyla yapacağım çorbalar için.

Bebekler için et suyu çorba nasıl yapılır ?

89

 

Dondurucudan bir bardak alıp çözülmesini bekliyorum. Daha sonra tencereye 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık un ve 1 yumurta sarısını güzelce çırpıp et suyunu ekliyorum. Sürekli karıştırarak ocağa koyuyorum. Kaynayana kadar pişiriyorum. Çok lezzetli ve besleyici oluyor. İsterseniz içine tel şehriye de ekleyebilirsiniz.

 

TAVUK SUYU ÇORBA: Maalesef artık markette satılan tavuklara çok güven olmadığı için kızımın çorbalarını yaparken Migros’dan aldığım orvital marka köy tavuğunu kullanıyorum. Aynı et suyunu hazırladığım gibi tavuğu da haşlayıp bardaklarda derin dondurucuda muhafaza ediyorum. Aynı et suyu çorba gibi un, yumurta ve yoğurtla birlikte pişiriyorum. Yine lezzetli ve besleyici bir çorba oluyor.

 

MERCİMEK ÇORBASI:

Mercimek çorbasına biz 8,5 aylıkken başladık. Aynen kendimize pişirdiğimiz mercimek çorbasını zeytinyağı ekleyerek kızıma veriyorum. Tabii ki tuzsuz.

09

 

YAYLA ÇORBASI:

7. ayda başladım yayla çorbasını yapmaya. Biraz suda çok az pirinç haşlayıp un, yumurta sarısı ve yoğurtla terbiye yapıyorum. Defne severek yiyor. Nane kullanmıyorum.

 

YOĞURT:

6. ayda kızım için yoğurt mayalamaya başladım. Ben taze süt bulduğum zaman taze sütle bulamadığımda da pastörize günlük sütle mayalıyorum. Daha önce paylaştığım bebekler için yoğurt tarifini okuyabilirsiniz.

08

ET: Biraz önce de yazdığım gibi ilk olarak kıymayla başladım. Sebze çorbalarının içine kavrulmuş olarak az az ekledim. Kıymayı da döş etinden yağsız alıp 3 kere çektiriyorum. 7. Ayda köfte vermeye başladım. Kıymaya biraz ekmek, biraz rendelenmiş soğan ekleyip yoğuruyorum. Zaten çok az malzemeyle yaptığım için 1 adet köfte çıkıyor. Seramik yağsız tavada çok çok kısık ateşte tersli düzlü çevire çevire yaklaşık 25 dakika pişiriyorum.

Onun dışında haşlanmış dana gerdan eti veriyorum bazen.

 

BALIK: Balık vermeye 8. Ayda başladık. İlk önce somon balığı denedim. Somon balığı bebekler için çok faydalıymış. Daha sonra sardalye, hamsi, mezgit her türlüsünü kılçığına çok dikkat ederek tuzsuz bir şeklide pişirdim. Somon balığı dilimli satıldığı için 1 dilim alıyorum. 4’e bölüp dondurucuya atıyorum. Küçük bir bor cama fırın kağıdı serip somon balığına biraz zeytinyağı sürüp 150 derecede yaklaşık 20 dakika kadar pişiriyorum. Diğer balıkları da biz nasıl yiyorsak öyle pişirdim, kızartma vs. Tuz eklemeden yedirdim kızıma da. 

 

PİLAV:  Pirinç pilavı hiç yapmadım. 9. Ayda bulgur pilavı yaptım. Az zeytinyağıyla bulgurları kavurup et suyunu ve et parçacıklarını ekledim. Pişmeye bıraktım.

 

 

NE VERİRSEM VEREYİM KESİNLİKLE ÇOK FAZLA EZEREK VEYA PÜRE HALİNDE VERMİYORUM.

 

Alışması için ek gıdalara başladığımızdan beri pütürlü olarak, zamanla da parçaları onun yiyebileceği büyüklükte ayarlayarak ezmeden veriyorum. Kesinlikle her şeyi püre halinde vermeye alıştırmanızı tavsiye etmiyorum. 9. aydayız neredeyse bizim yediğimiz her şeyi yiyor kızım..

Bakalım bu menülere daha zamanla neler eklenecek.

Siz neler yediriyorsunuz miniklerinize ?

Bir önceki yazımız olan 9 Aylık Bebek Neler Yer ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 ping

  1. 9 aylık bebek beslenmesi | MORBALOON

    […] 9 Aylık bebek Nasıl Beslenir ? 2 […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*