«

»

Tem 14

Bayan Poe

bayan poe kitap yorumu

 

 

 

Yine harika bir kitap yorumuyla döndüm bloğuma nihayet.

Bir süredir maalesef bir türlü bilgisayarımı elime alıp bir şeyler yazamadım. Aslında bir sürü kitap okudum, yemek yaptım, gezdim ve yazacak bir sürü şeyim birikti:)

Malum okullar tatil olunca belirli düzenim biraz aksadı; ama en yakın zamanda toparlar ve yazamadıklarımı yazarım.

Bu kadar zaman geçmişken güzel bir başlangıç yapayım dedim.

Yeni çıkan kitaplardan biri Lynn Cullen’in BAYAN POE‘su.

Aslında mayıs ayı basımlı ve ben hemen alıp okudum; ama bahsettiğim nedenlerden dolayı ancak yazabiliyorum.

 

Aslında sadece 40 yaşına kadar yaşamış olan şair, kısa öykücü ve edebiyat eleştirmeni olan Edgar Allan Poe, amerikan gotik edebiyatının öncüsü ve korku, gerilim-polisiye türlerinde önemli eserleri var. Eserlerini bilmememe rağmen, aslında farklı kişiliği hakkında az çok fikir sahibiydim ve bu kitabı da görünce hemen aldım. Tabi ki Doğan Kitap basımı olması da isteğimi arttırdı diyebilirim 🙂

Aslında gerçek hayatla kurguyu birleştiren ve tarihte gerçekten iz bırakmış kişileri konu alan romanlar gerçekten favorim. Hem gerçek bir şeyler okumuş oluyorum, hem de kurgusu beni alıp götürüyor.

 

bayan poe kitap yorumu

1800lü yıllarda yaşayan Edgar Allan Poe‘nun edebiyat hayatından ve özel hayatından bir çok bölüm barındıran kitap gerçekten de çok akıcı bir dile sahip. Gerek konu olarak, gerekse çeviri ve anlatım olarak oldukça sürükleyici.

Kitabın baş kahramanları tabii ki Edgar Allan Poe, şair Frances Osgood ve Poe’nun eşi Virginia Poe. Edgar Allan Poe ‘kuzgun’ şiiriyle tüm edebiyat çevresinin dikkatini çekmiş ve oldukça ünlü olmuştur. Edebiyat çevresinde olduğu kadar halkta da oldukça hatırı sayılır bir üne kavuşmuştur. Kuzgun şiirinin ünü yanı sıra Edgar Allan Poe’nun tuhaf kişiliği de dikkat çekmektedir. 

Ayrıca Edgar Allan Poe kendinden yaşça epey küçük ve verem hastası olan kuzeni Virginia’yla evlidir. 

Eşinin ihanetinden sonra çocuklarıyla çok yakın bir arkadaşının evine yerleşen ve çok da başarılı bir şair olamayan Bayan Osgood o sıralar her hafta olan edebiyat toplantılarının birinde Bay Poe‘yla tanışır. Eserini beğenmemesine ve hatta ününü haksız bulmasına rağmen, yakışıklı ve gizemli bir kişiliği olan Edgar Allan Poe Frances’in oldukça dikkatini çeker. 

Zamanla edebiyat toplantılarındaki görüşmeler, kurlaşmalar şiddetli bir aşka dönüşür. Fakat toplumun evli iki insanın aşkına bakış açısı, değer yargıları ve Poe’nun eşi Virginia’nın saplantılı tavırları hayatlarını gerilimli bir maceraya çevirir.

Tarihi gerçeklerin kurguyla roman haline gelmiş hallerini seviyorsanız, BAYAN POE şiddetle tavsiye edilir:)

Gece herşey sessizken, insan kendiyle baş başa kalmışken, serin bir odada kitap keyfi yapmaktan daha huzurlu bir şey olabilir mi ?

Benim için olamaz:)

bayan poe kitap yorumu

Bir önceki yazımız olan Freud'un Metresi başlıklı makalemizde freud, freud'un aşkı ve freud'un hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

4 yorum

Yorumu formunu geç

 1. FİLİZ

  ÖZellikle kitap yorumlarınızın takipçisiyim. zevklerimiz inanılmaz uyuyor. Bugün gidip Bayan Poe’yu hemen aldım, yorumunuza güvenerek.Çok mersi. Sonucu paylaşırım

  1. admin

   güzel yorumunuz için çok teşekkürler, okudukça yazıyorum ):

 2. FİLİZ

  MERHABA TEKRAR.
  KİTABI HEMEN BİTİRDİM AMA ANCAK YAZABİLİYORUM. GERÇEKTEN DE ÇOK BEĞENDİM.ÖNERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER TEKRAR

  1. admin

   rica ederim Filiz’cim. sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*