«

»

Mar 01

Bebeğim Diş Çıkarıyor, Eyvah !

6

 

Uzun zamandır bir türlü yazamadım. Kızım 8,5 aylık oldu ve diş maceralarımız hızla devam etmekte..5,5 aylıkken ilk iki dişini çıkardı Defne. Şimdi de geri kalanlar geliyor.

 

Diş çıkarma süreci gerçekten de çok zor oluyor bizim için. İnternet’ten araştırdığım, etrafımdan duyduğum kadarıyla herkes farklı şeyler yaşıyor. Kimi bebek çok zor çıkarıyor ilk dişlerini, kimi bebekse oldukça rahat. Biz maalesef ilk gruptanız 🙂

4

Bebeğiniz için yapacak bir şey bulamamanın yanı sıra insanın kendisi de çok yıpranıyor. Uykusuzluk, yorgunluk devamlı huzursuzluk…

 

En başta yaşanan Gece uykusuzluğu. Fakat bu normal bir uyumamak olayı değil. Tam anlamıyla ne uyumak ne uyumamak. Gözü kapalı sürekli mırıldanarak inlemek diyebilirim. Bu da en büyük çaresizliği getiriyor. İnsan ne yapması gerektiğini bilemiyor. Böyle zamanlarda hava kararmaya başladığında benim de korkum başlıyor. 

 

Peki diş çıkaran bebek neler yaşar ?

 

1- İlk olarak kesinlikle uykusuzluk  ve ateş: Gece uykusunda da, gündüz uykusunda da bozukluklar oluyor. Ama maalesef beni en çok endişelendiren ateş durumu. Bizde gündüz ateşi hiç olmadı. Ne zaman hava kararıyor Defne’nin ateşi artıyor. İnternet’ten araştırdığım kadarıyla diş ateşi 3-4 günü geçmemeliymiş. Yani başka hastalıklarla karıştırmamak gerekir. Siz diş ateşi zannederken farklı bir hastalığın belirtisi olabilir. Bir de diş ateşi çok fazla yükselmiyor. 38,5 u hiç geçmedik. Bu durumlarda da Fitil kullandık.

5

 

 

2- Genel bir huzursuzluk: Gün içinde karnı tokken, altı temizken bile devamlı bir huzursuzluk hali kaçınılmaz oluyor.

 

 

 

 

 

3- Her şeyi ağzına götürme isteği: Bu durumda bebek eline geçen her şeyi ağzına götürüyor. Onu rahatlatmak için dişlerini kaşıyabileceği bir şeyler verebilirsiniz; fakat maalesef hepsi kısa süreli çözümler oluyor. :Örneğin, buzlu dişlikler, havuç dilimi, elma dilimi, simit parçası, ekmek kenarı, pırasa gibi.

 

3

4- İştahsızlık: Biz özellikle gece iştahsızlığını çok yaşıyoruz. Normal zamanlarda gece 3, 4 kez yemek yiyen kızım hiç yemek yemiyor bu süreçlerde.

 

5- Ağızda salya akıntısı ve buna bağlı olarak öksürük: Ağızdaki salya akıntısı çok artıyor hatta bazen boğazına kaçacak kadar çoğalıyor ve bu da öksürüğe sebep oluyor.

 

 

 

 

Bebekten bebeğe bazı farklılıklar gösterse de yaşadığım, araştırdığım ve etrafımdan duyduğum kadarıyla en belirgin özellikleri bunlar.

Umarım, kızımın bundan sonraki dişleri daha rahat çıkar…

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Doğumun Vazgeçilmezi, Doğum Fotoğrafları başlıklı makalemizde burcu çalışkan, doğum fotoğrafçısı ve doğum fotoğrafları hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. seren D.

    iyi geceler
    bebeğim 9 aylık ve hala hiç dişi yok. Doktor olabilir diyor; ama ben yine de endişeleniyorum:(

    1. admin

      Hiiiç endişelenmeyin. Yeğenim tam 9 aylıkken çıkardı ilk dişini şuan 4 yaşında ve hiçbir sorunu yok. Diş konusu tamamen kişisel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*