«

»

Ağu 14

Bebeğim Emmek İstemiyor :(

 

emmek

Hayatımda belk de beni en çok etkileyen bir durumdan bahsetmek istiyorum. Emzirmek,daha doğrusu EMZİREMEMEK 🙁

 

Hamileyken kafamdaki en önemli sorular; ya sütüm gelmezse, sütüm Defne’ye yetmezse soru larıydı. Düşünmek bile beni korkutuyordu. Anne sütünün faydaları, emzirmenin olmazsa olmaz ihtiyacı, bebeğim için en önemli şey olduğunu çok iyi bildiğim için sürekli sütüm olsun diye dua ederdim.

Ancak Defne’nin beni emmek istemeyeceği aklımın ucundan bile geçmemişti. Ama maalesef bebeğim beni hiç emmek istemedi. Doğduğu günden beri resmen akan sütüme rağmen Defne emmek için hiçbir zaman istekli olmadı.Düzenli emme olmadığı için de sütüm gitgide azaldı.

Fiziksel bir ihtiyacın yanı sıra, emzirememek bir anne için çok zor bir süreç. Bebeğine karşı kendini yetersiz hissetmek, anne-bebek bağını kuramamak bu süreçte başta gelen sorunlar. Bu ve bu gibi sebeplerden dolayı çok çok zor günler geçirdim.

 

emmek1

 

İnadıma o günlerde televizyonda emzirmenin önemini vurgulayan kamu spotları, herkesin soruları ve etrafımda saçma sapan düşüncesizce konuşan insanlarla bu sürecim daha da harika hale geldi.

 

Tam 5,5 ay boyunca resmen savaştım. Hani reklamlarda anne oturur bebek sakince süt emer veya emzirmenin harika bir duygu olduğundan bahseder ya herkes. Benim için emzirmek eziyetten başka bir şey olmadı hiçbir zaman. Resmen savaş verdik. Farklı farklı pozisyonlar, farklı farklı zamanlar, mekanlar denemediğimiz hiçbirşey kalmadı. Sonuç: 5,5 aydan sonra sütü sağmaya başladım.Böylece emzirme serüvenim tamamlanmış oldu. Tam 1 yaşına kadar kızım az da olsa anne sütü aldı ve bu tabi ki bizim inanılmaz sabrımız sayesinde.

 

 

Vazgeçtiğim zamanlarda en büyük destekçim tabi ki annemdi. Tabi ki her üzüldüğümde  anne sütünün bir damlasının bile çok faydalı olduğuna, bunun Defne’ye yeterli olacağına sabırla beni ikna etmeye çalışan eşimin hakkını ödeyemem 🙂

 

Zor bir süreç. Yaşanan duygular tarif edilemez. Emziren anneler rüyama bile girerdi. Emme konusu açılınca gözlerimden hemencecik akıverirdi yaşlar…

 

Ama sonuçta bitti…Artık kızım 14 aylık.

Peki ne yapmalı ? İlk olarak elinden gelen her şeyi yapmak en önemlisi. Sonuna kadar direnmek. Fakat çarelerin tükendiği bir zaman geldiğinde de kabullenmek. Evet söylemesi kolay belki, şuan aynı zamanlara yine dönsem yine aynen üzülürüm; ama maalesef tek çözüm kabullenmek ve tabi ki saçma sapan insanların sözlerini açıklama yapmadan kulak arkası etmek.

 

Ben bu süreci yaşadım. Belki bu durumu yaşayan bir anne bu yazıyı tesadüfen okur ve yalnız olmadığını hisseder. Emzirmek, emzirememek inanın daha önemli şeyler var…Yeter ki miniklerimiz sağlıklı olsun her şey geçer…

 

Bir önceki yazımız olan En İyi Bebek Bakım Malzemeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*