«

»

Kas 03

Bebeğime Demir İlacı Vermeli miyim ?

 

demir ilacı

 

 

 

Hadi bir de bebişlerle ilgili bir yazı olsun. Facebook’ta bir çok anne ve bayanlara özel kapalı gruba üyeyim. Bu gruplarda çok sık rastladığım bir soru hakkında yazmak istiyorum.

 

Bebeğime demir damlası vermek zorunda mıyım ?

Bebeğime demir ilacı vermeli miyim ?

Bebeğime demir ilacı vermiyorum, bir şey olur mu ?

 

 

demir ilacıBu konuda tamamen kendi deneyimimi ve bildiğimi yazacağım. Genelde bebeklere 4 aylıkken verilen demir damlasını kullanıp kullanmamakta bir çok şüphe var.

Biz ilk başladığımızda Defne hiç almak istemedi. Sonralarda meyve pürelerinin içerisine koyarak hallettik bu sorunumuzu. Fakat bu sefer de başka bir sorun çıktı. Zaten kaka yaparken çok zorlanan bebeğim, demir damlasını verdikten sonra iyice zorlanmaya başladı ve kabız oldu. Doktorumuza sorduk, bırakın bir süre dedi. Daha sonra tekrar başladık. İlk zamanlar baştaki gibi sorun yapmadı; fakat ben bazı makaleler okuyunca güvenilir sitelerden kendiliğimden vazgeçtim.

 

Devletin zorunlu kıldığı demir damlası aslında yurt dışında artık kullanılmıyor. Yani sadece demir eksikliği tanısı konan bebeklerde kullanılıyor. Biz de bence her duruma karşı önlem almak için bir zorunluluk haline gelmiş. Çünkü ülkemizde en kötüsünden, en iyi beslenme şekline sahip ailelerimiz mevcut. Bir yandan yeterince demir almamızı sağlayan her tür yiyeceği almaya müsait bütçeli ailelerimiz, bir yanda da sadece karnını doyurmayı düşünebilen ailelerimiz. E durum böyle olunca Demir Damlası durumu bence genel hale getirilmiş.

 

Fakat eğer bebeğiniz iyi besleniyorsa, kan tahlilinde demiri düşük çıkmıyorsa demir damlası kullanmaya gerek yok. 6 aydan sonra hiç demir ilacı kullanmadım. Daha sonra doktorumuza da söyleyince tahlile bakıp demir damlası kullanmanıza gerek yok dedi.

 

demir ilacı

 

Ama hemen hemen her gün Defne hem sebzesini, hem de etini yiyor. Ayrıca her sabah kahvaltıda dut pekmezi veriyorum. Bence eğer bebeğiniz meyvesini, sebzesini ve etini düzenli olarak yiyorsa ve kan tahlilleri de iyi seviyedeyse demir damlası kullanmak gereksiz.

 

 

Bir de birkaç yerde dişlerde geçmeyen siyah lekeler bıraktığını okudum. Ama ne kadar doğru bilmiyorum. Ama giysiye damladığında asla çıkmıyor o kesin 🙂

Bol demirli, bol kanlı canlı olsun hepimizin bebişleri …

Bir önceki yazımız olan Annelik Mucizesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*