«

»

Mar 09

Bebekler İçin Yoğurt Nasıl Mayalanır ?

 

ghBebeğime 6 aylıktan beri yoğurt mayalıyorum. Devam sütlerinden yoğurt yapan bir çok anne olsa da, ben hiç denemedim. Ben kızımın yoğurtları için hep pastörize günlük süt veya bulabildiğim zamanlarda da taze süt kullanıyorum.

 

Çoğu insan yoğurt mayalamayı bilir; fakat ben yine de bilmeyenler için, günlük taptaze mayaladığım yoğurt tarifimi paylaşmak istiyorum:)

 

Defne yoğurdu çok seviyor. Her gün küçük bir kavanoz yoğurt yiyor. Ben de her sabah pastörize günlük sütle mayalıyorum Defnem’in yoğurdunu 🙂

 

Öncelikle, bebeğinize vereceğiniz yoğurdu günlük mayalamalısınız. Böylece bebeğiniz yoğurdunu günlük olarak taze taze yiyebilir. Bu yüzden küçük kavanozlar kullanabilirsiniz. Ben bunun için hazır meyve pürelerinden birkaç tane aldım. Kavanozları yoğurt için ideal 🙂

yogg

 

 

 

İlk yoğurdunuz için yakınınızdaki birinden mayalık yoğurt alabilirsiniz. Benim gibi böyle bir şansınız yoksa, ilk yoğurdunuzu hazır yoğurttan mayalayacaksınız mecburen. Sonraki günlerde her gün yaptığınız yoğurttan bir sonraki gün için mayalık yoğurt ayırabilirsiniz.

 

Ufak bir cezvede günlük veya taze sütü kaynatın ve soğumaya bırakın. Süt Ilındığında ( ben küçük parmağımı sokup 7’ye kadar sayıyorum, dayanabiliyorsam sütüm mayalanmaya hazır demektir ) küçük bir kavanoza boşaltın ve ayrı bir yerde beklettiğiniz 1 çay kaşığı mayalık yoğurdunuza biraz sütten döküp, yoğurdun kıvamını sıvılaştırın. Daha sonra küçük kavanoza döktüğünüz sütün üzerine sıvılaştırdığınız yoğurdu, yavaş yavaş döküp karıştırın. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve minik bir el havlusuna sarıp ılık bir yere koyun. Ben kaloriferin üzerine koyuyorum.

yo

3 saat sonra bebişinizin taptaze yoğurdu hazır 🙂

bebeğinize afiyet olsun 🙂

1 yorum

1 ping

  1. nurçin gülerler

    çok teşekkürler. yazınızda özellikle 7 saniye kuralı benim için çok faydalı oldu. kıvamı da tam tuttu. iyi ki bu yazıyı okuyup denemişim bebişim için. çok mersi:)

  1. 9 aylık bebek beslenmesi | MORBALOON

    […] Bebekler İçin Yoğurt Nasıl Mayalanır ? […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*