«

»

Kas 21

Biberon ve Emzik Temizliği

 

biberon ve emzik temizliği

 

Birçok bebek emzik ve biberon kullanıyor. Peki bebeklerin emzik ve biberonları nasıl temizlenir ?

Yine Defne’min bana kattığı tecrübelerle kendi yaptıklarımı yazacağım:)

Defne’yle emme maceramızın kötü başlaması ve maalesef kötü sonlanması nedeniyle 5 günlükken tanıştı minik kuzum biberonla. Emzikleyse daha da erken… Doğduğu günün gecesi ağlayınca eşimle hastanede ne yapacağımızı bilemeyip zaten yanımızda götürdüğümüz emziği hemen sokuverdik ağzına. O itti, biz geri ittik adeta; ama zafer bizim !

 

emzik ve biberon temizleyici

Defne 17 aylık ve emziğimiz hala ağzında; ama öyle gün içinde sürekli bir emzik deliliğimiz yok. Daha doğrusu versek hep emer; ama olmayınca da aramadığı için, sadece uyku arkadaşımız emzik.

 

biberon ve emzik temizliği

Kimi anneler emziğe çok karşı ve kesinlikle bebeklerine emzik vermiyorlar. Zaten özellikle anne memesi emen çocukların çoğunlukla yalancı emziğe de ihtiyacı olmuyor. Örneğin ablam kızına asla emzik vermedi; fakat yalancı emziğin görevini adeta kendi memesi görüyordu. Saatlerce memede kalırdı yeğenim. Ben şahsen böyle sıkıntılı durumlara hiç gelemediğimden biraz önce de dediğim gibi hastane çantamızda emziği çoktan hazır etmiştim 🙂 Ayrıca emmenin Onlar için müthiş bir haz olduğunu biliyorum ve bunu engellemek de istemiyorum.

 

biberon ve emzik temizliği

 

Gelelim asıl konumuza. Özellikle inek sütüne geçildikten sonra biberonlar yağlanıyor ve deterjansız temizlenmiyor. Ben rutin olarak haftada bir kez tüm emzik ve biberonlarımızı ocakta kaynar suda yaklaşık 15 dakika kaynatıyorum. ( daha önceleri daha sık kaynatıyordum; çünkü biberon kullanım sıklığımız daha fazlaydı. Şimdi sadece günde bir kez o da yatmadan önce süt içtiği için biberonu az kullanıyoruz)Onun dışında da günlük temizlik için FROCSH EMZİK VE BİBERON TEMİZLEYİCİ sini kullanıyorum. Tabi ki ne kadar kimyasal maddesi az da olsa, sonuçta yine de deterjan. Fakat normal bulaşıklarda kullandığımız deterjanı kullanmak yerine en azından bebekler için üretilmiş ve daha az kimyasal içeren bir deterjan kullanmak bana daha az zararlı ve daha mantıklı geliyor. Sonuçta süt veya mama konulan biberon yağlanıyor. Mecburen temizlik gerektiriyor.

 

emzik ve biberon temizleyiciemzik ve biberon temizleyici

 

Derin bir kaseye kaynar su koyup çok az frosch emzik ve biberon deterjanı ekliyorum. Tüm malzemelerimizi içine atıp yaklaşık 10 dakika kadar bekletiyorum. Sonrasında biberon fırçasıyla güzelce yıkayıp, bol bol suyla duruluyorum. Diğer deterjanlar gibi kimyasal bir kokusu yok. Gayet de memnunum. Eğer siz de emzik ve biberon temizliği için bir ürün arayışındaysanız FROSCH EMZİK VE BİBERON TEMİZLEYİCİ tam da size göre 🙂

Bir önceki yazımız olan Eyvah, hamilelik kiloları ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum

  1. belma

    merhaba biberon temizliği için ben de nuk biberon temizleyici kullanıyorum. Froschu duymamıştım. tabi marka olarak biliyorum fakat bu ürününü bilmiyordum.
    Nuk da iyi tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*