«

»

Ara 08

Bozaaaaa !

 

boza

 

Nasıl geldik boza muhabbetine hatırlamıyorum. Bu akşam eşimle konuşurken laf bozaya geldi ve çoook eskilerden bir anımı hatırladım.

 

Özellikle kış aylarında oldukça tercih edilen bozayı ben hiç sevmem. Gerçi en son küçükken içmiştim; ama nasıl bir tat kaldıysa aklımda o zamandan beri bir daha hiç tatmadım.

 

Zevkler, tatlar ve hatta renklerin bile zamanla çok değiştiği bir çok kez tecrübe eden biri olarak en yakın zamanda yeniden denemeliyim bozayı. Belki bu sefer hoşuma gider.

Sonra dedik boza neyden yapılıyor acaba ? İkimizde bilmiyoruz. Sonra internette baktım da asıl maddesi darı bitkisiymiş. Hatta evde de yapılabilecek bir sürü tarif var. Özellikle tarçın ve leblebiyle yakın arkadaş olan bozanın bir çok faydası varmış. En bilineni öksürüğü hızlı bir şekilde kesmesi. Bunun yanı sıra midede hazmı kolaylaştırıyor, bağırsak florasını düzenliyormuş. Hatta içerdiği mayalar sayesinde de emziren annelerin süt artışına yardımcı oluyormuş. ( sütü olmayan birinin ne yaparsa yapsın sütünün çoğalmadığını tecrübe eden biri olarak inanamadım ama denemek de fayda var. )

 

boza

 

Gelelim hatırladığım anıma…

Ben ilkokula giderken, her akşam aynı saatlerde bir bozacı geçerdi kapının önünden. Bazen boza alırdı babam. ‘Bozaaa’ diye bağırırdı, o kadar net hatırlıyorum ki sesini ! Ayağında eskiden banyoda kullanılan naylondan parmakları açık terlikler olurdu, elinde de şemsiye. Ben de ona bakıp üzülürdüm yağmurda bile dolaşıyor diye. İçten içe çabucak satsın bozasını da evine gitsin bir an önce diye düşünürdüm.

 

Bugün bozadan açılınca laf hemen o bizim eski bozacıyı hatırladım ve yine içim bi burkuldu. Şimdi hala var mı acaba sokakta soğukta, yağmurda dolaşan bozacılar ?

Bizim buralarda yok, ben hiç duymuyorum artık o bozaaaaa seslerini…

Bir önceki yazımız olan Sarev Demek Kalite Demek ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum

  1. tubiş

    kesinlikle bozayı tekrar denemelisiniz. Kışın favori içeceğim. Hem çok lezzetli hem de sizin dediğiniz gibi çok faydalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*