«

»

Mar 13

Butik Pastacılık Farkı

Uzuuun bir aradan sonra yine buradayım. Bu cümleyi de pek sık kullanır oldum, farkındayım 🙁

 

Dersler, Defne, Ev, güzel mutfağım, birazcık keyfi birazcık zorunlu seyahatlerden ötürü hiçç zamanım kalmıyor bazen…

 

Özel günleri için yakınındaki bir pastahaneden veya adını duyduğu güzel bir pastahaneden bir pasta alanlar için bu yazım !

 

butik pastacılık

Butik pastacılık nedir duydunuz mu ?

Butik pastacılık ile yapılan bir pasta ile, pastahaneden aldığınız bir pastanın arasındaki fark nedir ?

 

Öncelikle en büyük fark kullanılan malzemelerdir. Pastahanede yapılan pastalar fabrikasyonlaşmış bir teknikle ve mix malzemelerle hazırlanır. Mix malzeme nedir ?

Hani bu Dr Oetker’in hazır kek karışımları vardır, marketlerde herkes görmüştür. İşte örneğin bir pastayı oluşturan en önemli katman pandispanya toz halde alınır ve pişirilir. Pasta arası için kullanılan kremalar ve üstü için kullanılan sosların hepsi büyük kiloluk kaplarda satılır ve bu hazır malzemelerin hepsi bol bol katkı maddesi içerir. Bol bol alındığı ve bu malzemeler gerçekten çok çok ucuz olduğu için pastanelerden aldığımız pastalar butik pastalara göre oldukça ucuz olur.

mixmix

 

 

 

 

mix

 

 

Kısacası pastahaneden aldığımız pastalar sadece hazır katmanların bir araya getirilmesidir.

 

Peki butik pastalar ?

 

Butik pastalarda öncelikle kesinlikle hazır karışımlar kullanılmaz. Pandispanya, pastacı kreması, ganaj gibi malzemelerin hepsi gerçek malzemeler ile elde hazırlanır. Bu işlemler yapılırken de tereyağı ve çikolata bol bol kullanılır. Sonuç olarak bu gerçek malzeme işi de pasta fiyatına yansır. Ama gerçekten de gerçek pasta yemiş olursunuz.

 

Örneğin pastahaneden aldığımız bir pastanın pandispanyasının maliyeti yalnızca aşağı yukarı 2,5 TL’ye mal olurken, butik pastamızda bol yumurta, un, kakao vb malzemeler kullanarak bu rakam 13-14 TL’ye çıkar. Aynı durum pasta kreması ve ganajı için de geçerlidir. Pastahanede hazır mix bir krema ile bu işi hallederken, butik pastacı bol krema ve çikolata kullanarak maliyetini oldukça yükseltir.

 

İşte bu sebeple herhangi bir pastahaneden alacağınız 10 kişilik bir pasta 20-25 TL arasında iken, Butik bir pastacıda bu fiyat yaklaşık 120 TL’den başlar.

 

İşin içerisinde emek, gerçek malzeme ve katkısız bir pasta vardır.

butik pasta

butik pasta

 

 

 

Sonuçta seçim bizim. Ama ben bu işlerle uğraşmaya başlamadan önce pastahanelerdeki pastaların bu kadar mix malzemeler ile hazırlandığını bilmiyordum. Şimdi kendi yaptığım pastalarda gerçek çikolata ve krema tadı alınca, pastahane pastaları tam anlamıyla benim için fosss kremaaa :):):)

 

Butik pastacılık farklıdır, butik pastacılıkta yediğiniz pasta gerçektir !

Bir önceki yazımız olan Mine'nin Fesleğenli Kahvaltı Ekmekleri başlıklı makalemizde çeşnili zeytinyağı, fesleğenli zeytinyağı ve fırında ekmek tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*