«

»

Mar 22

Cupcake Yapacaksan Eğer

Görüntüsüyle şahane, lezzetiyle daha da şahane olan CUPCAKELER…

Ben o kadar sık yapıyorum ki artık renk renk, çeşit çeşit 🙂

En çok karıştırılan şey ise CUPCAKE ve MUFFIN !

 

cupcake yapmak

Muffin bildiğimiz kekin küçük porsiyonluk kalıplarda pişirilmiş hali; ama cupcake ise tamamamen farklı !

İçi ganajlı veya kremalı, üzeri ganajlı veya frosting kremalı çeşit çeşit yapabileceğiniz kremalı kek bir nevi.

Ben tamamen cupcake’ler ile ilgileniyorum. Bol kremalı, çikolatalı, en kalorilisinden 🙂

cupcake yapmak

cupcake yapmak

 

cupcake yapmak

 

İlk kez yapacaksanız, layığıyla bir cupcake yapmak için nelere ihtiyacınız olur ?

İşte madde madde cupcake için gerekli malzemeler 🙂

 

  • CUPCAKE KAPSÜLLERİ: Cupcake’lerinizin sunumunda oldukça büyük önemi olan bir malzeme bu kapsüller. Bu konuda sert kağıt kapsülleri tavsiye ediyorum. İnce olanları alırsanız altına ekstra silikon kalıp kullanmanız gerekecektir. Böylece işçilik artacaktır. Kalın olanları tercih ederseniz hem işiniz kolaylaşır hem de daha şık bir görünüm elde etmiş olursunuz.

 cupcake kapsülleri

  • MUTFAK TERAZİSİ : Aslında sadece cupcake için değil, profesyonel olarak hazırlayacağınız her şey için mutfak terazisi şart bence. Hem de sanıldığından çok daha pratik ve ucuz. Bir kere tüm kaşık ve bardakların ölçüsü farklı; ama terazi kullanırsanız her şey net, sonuç da doğal olarak daha garanti olur.

 

  •  KUVERTÜR ÇİKOLATA: Cupcake için çikolata her şeyden önemli belki de. Marketten alacağınız tablet çikolatalar da kullananılabilir; ama gerçek anlamda lezzetli bir cupcake yapmak istiyorsanız kakao oranı yüksek kuvertür çikolata kullanmanızı tercih ediyorum. Kiloluk tabletler veya parça halinde satılan kuvertür çikolatalar mevcut. Ben genelde 2,5 kiloluk kuvertür kullanıyorum. Uzun bir süre yetiyor bana. Pul kuvertür daha kullanışlı; çünkü tablet kuvertürü ganaj yaparken ince ince tıraşlamanız gerekiyor. Pul kuvertürü direk kullanabilirsiniz. Ama fiyat olarak tablete göre oldukça pahalı. 2,5 kiloluk Tablet kuvertür fiyatına ancak 1 kiloluk pul kuvertür alabilirsiniz. Ben Callebaut çikolataları şiddetle tavsiye ediyorum.

callebaut çikolata

 

  • KREMA SIKMA POŞETLERİ : Eğer cupcakelerinizi kremalı olarak yapacaksanız, kusursuz bir görünüm için kaşık yerine kremayı içine doldurup, cupcake’lerinizin üzerini kusursuzca süsleyebilirsiniz. Tek kullanımlık krema poşetleri çok daha kullanışlı oluyor.

krema sıkma poşeti

krema sıkma poşeti

  • DUY SETİ : Cupcakelerinizi kremalı olarak hazırlayacaksanız yine olmazsa olmaz bir malzeme duy seti. Benim en çok tercih ettiğim duy şekili yıldız uçlu duy seti. Duy setinin çeşitlerini kullanarak cupcakelerinizin üzerine şekil şekil süsleyebilirsiniz.

duy seti

  • SÜSLEME ŞEKERLERİ : Kremalı cupcakelerinizin daha hoş gözükmesini istiyorsanız, yine cupcakein olmazsa olmazı süsleme şekerleri. Kremanın üzerine bolca serpip, renk renk kremalar elde edebilirsiniz.

süsleme şekerlerisüsleme şekerleri

 

  • ŞEKER HAMURU : Genelde ben evde yaparken pek tercih etmesem de, özel günlerde oldukça tercih edilen şeker hamurlu cupcake yapacaksanız eğer, ana malzeme şeker hamuruna ihtiyacınız olacak. Tabi ki şeker hamurlu cupcake için ayrıca kalıplara vs. ihtiyacınız olacak. Şeker hamurunda Meister, Suana veya Vizyon şeker hamurları oldukça iyi.

en iyi şeker hamurları

 

en iyi şeker hamuru

 

  • ŞEKER HAMURU İÇİN KALIP : İlk defa başlayanlar için birkaç model yeterli. Az alınacağı için en geniş anlamda kullanabileceğiniz daire ve petit-beurre kare volovan setler oldukça kullanışlı olacaktır. Üzeri içinse sevdiğiniz bir motif kuş, kelebek, taç vs. gibi bir kalıp tercih edebilirsiniz. Fon üzerindeki şekiller için silikon kalıpları tercih edebilirsiniz.

 volovan set

volovan set

silikon kalıpsilikon kalıp

  • MARZİPAN SET: Şeker hamuru ile çalışacaksanız eğer, marzipan setin varlığı oldukça iş kolaylaştırıyor. Benim marzipan setimi Esra Gürhan hediye etmişti kurstayken 🙂

 marzipan set

 

 

Peki bunları nereden temin edebilirsiniz ?

Ben her zaman internetten alışveriş yapıyorum. Esra Gürhan’ın cupcake kursuna katıldığımda onun tavsiyesi ile BARMAR ‘dan alışveriş yapmıştım. Ozamandan beri de ihtiyacım olan tüm pastacılık malzemelerini barmar‘dan temin edebiliyorum. 

Barmar’dan sipariş ettiğim ürünler ertesi günü eksiksiz ve özenle paketlenmiş halde elimde oluyor. Bu konu gerçekten önemli çünkü sırf ürünü beğendiğiniz için sipariş verdiğiniz bir site size çok fazla sorun çıkartabiliyor. Örneğin ben bir kez deneyimledikten sonra bir daha eğer internetten alışveriş yapacaksam BARMAR veya YÜKSEL PASTACILIK dışında hiçbir siteden alışveriş yapmıyorum. 

1,5 sene önce kadar MAGAZA24 adlı bir siteden sipariş vermiştim ve 1 ay uğraştım resmen. Uzun süre siparişimi göndermediler, ondan sonra yanlış gönderdiler. Arıyorum mail atın diyorlar, mail atıyorum cevap yok. İnanır mısınız en sonunda pes ettim ve dedim ki göndermeyin istemiyorum !

O kadar yani !

Çok benzer bir sorunu da HAMMADELER.COM adlı bir siteyle yaşadım. O yüzden bu konuda kesinlikle BARMAR.COM‘u tek geçiyorum ve size de şiddetle tavsiye ediyorum.

İşte cupcake yapmaya başlayacaklara kısa bir tavsiye yazısı 🙂

Cupcake yapmak güzeldir !

Eh bu kadar cupcake muhabbetinden sonra süper bir cupcake tarifi vermeden olmaz 🙂

cupcake tarifi ( böğürtlenli çilekli cupcake tarifi )

cupcake tarifi2 (kestaneli cupcake tarifi )

Bir önceki yazımız olan Butik Pastacılık Farkı başlıklı makalemizde butik pasta, butik pastacılık ve pastacılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*