«

»

Ağu 24

Emzik Nasıl Bıraktırılır ?

 

 

emzik nasıl bıraktırılır

 

Evet zafer sonunda benim !

Kızım tam tamına 26 aylıkken emziği bıraktı, onun deyimiyle ezzek’i ):

Emzik konusunda bir çok görüş var. Kimine göre alıştırılmamalı, kimine göre de olmazsa olmaz. Benim fikirlerim tabi ki bilimsel açıdan bir önem taşımasa da fikir amaçlı emzik bırakma maceramızı paylaşmak istiyorum.

Sonuçta her zaman söylüyorum, her çocuk farklı. Birinde işe yarayan, diğerinde işe yaramayabilir; ama emzik bıraktırma çalışmalarına başlayan anneler için fikir olsun bizim emzik savaşımız 🙂

 

Doğuma giderken hastane çantama koymuştum çok yakın bir arkadaşımın hediyesi olan emziği. Yok ’emzik emmesin, sonra seni emmez’ falan laflarına hiiiççç inanmıyorum. Anne sütü alacağı olan çocuk yapışıyor vantuz misali annenin memesine, emmeyecek olan da kendini çatlatsan da emmiyor işte !

Ben özellikle anne memesi emmeyen çocukların emzik kullanmalarından yanayım. Çünkü 2 yaşına kadar bebeğin  en büyük haz bölgesi ağzı. Bu sebeple bu hazzı yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki gönül ister ki her bebek annesinin memesini emerek bu hazzı yaşasın… Neyse o konulara girmeyelim, derin yaram 🙁

Dediğim gibi biz ilk günden aldık emziğimizi yanımıza ve doğduğu günün gecesi de hemen tepiverdik minik ağzına prensesimin. O başta istemedi; ama tabi ki biz azimliydik ve sonuçta başardık !

 Emzik evet çok büyük kolaylık başlarda. Tam anlamıyla bir susturucu diyebiliriz 🙂 Ama ilerleyen vakitlerde işler zorlaşıyor maalesef…

1,5 yaşına kadar Defne hiçbir zaman emziğe düşkün olmadı. Sadece uyurken isterdi, ben de emziğe fazla bağımlı olmadığı için bıraktırma konusunda hiç paniklemedim.

Sadece ‘diş yapısını bozar mı?’ diye endişeleniyordum arada bir. Ama genel düşüncem ‘amannn emsin işte 5 yaşına kadar emecek hali yok ya’ şeklindeydi.

 

Ama benim emziğe bağımlı olmayan kızım yaklaşık 3 aydır emziksiz duramaz hale geldi. Sonradan yakın bir anne arkadaşımdan duydum ki meğersem bizim bu yaşadığımız emzikte kritik dönemi aşmakmış…

Emzik için kritik bir dönem varmış. Yani çocuğunuz emziğe çok düşkün olmasa bile bir süre sonra o kritik dönemle birlikte emziğe aşırı düşkün olabilir. Yani emzik bıraktırma işini BU KRİTİK DÖNEM gelmeden önce halletmenizi tavsiye ediyorum.

 

Dönelim bize:) dediğim gibi bir anda emzik hayatımızın en önemli şeyi haline geldi diyebilirim.

Emzik kelimesini ifade edebildikten sonra ETE sonrasında da EZZEK diyerek evde, dışarıda, gece, gündüz HER YERDE emzik istedi. Hal böyle olunca ben emziksiz adım atamaz hale geldim. Dışarı çıkıcaz mesela ben kapaklı koca bir tupper’a dolduruyorum 5-6 emzik. E malum yere düşüyor, kirleniyor, kayboluyor vs. Çanta hazırlarken ilk koyduğum şey emzik kabı olmaya başladı. Olur da evde unutursam yandık ! En yakın yerden bir emzik alınıyor ve veriliyor. Öyle kaynatmak falan hak getire !

Gece yatağa 5 emzikle giriyor falan !

Durum bu kadar vahimleşince dedim ‘Mine artık dur demelisin!’. 2-3 gün, belki de 1 hafta gece uyuyamayacaksın, ağlıcak edicek; ama sonunda unutacak.

Böylece emzikten kurtulma maceramız başladı.

emzik nasıl bıraktırılır

 

Emzik nasıl bıraktırılır? sorusunun bir sürü cevabını duymuştum sağdan soldan. Bir tanesi yavaş yavaş kesip bittiğine inandırmak, diğeri de zeytin çekirdeği sokup böcek girdi demek 🙂

Benimkinin yaşı büyük olduğu için 2.sini yemeyeceğini düşünerek 1. seçeneği uygulamaya karar verdim ve hiç beklemediğim bir anda çalışmalara başladım.

 

Ben bu konuda hiç bilimsel yazı veya doktor tavsiyeleri vs okumadım. Açıkçası benim kullandığım eski bir yöntem. Doğru mudur, yanlış mıdır bilemem; ama bende işe yaradı. Hem de hiç beklemediğim bir şekilde !

 

Emzik bıraktırmaya karar verdiyseniz bence 3 şey çok önemli !

 

 1. Emziği bıraktırmaya karar vermek
 2. Evdeki, etraftaki, çantadaki tüm emzikleri çöpe atmak
 3. Asla ve asla pes etmemek. Çok ağlasa da, çok istese de ve hatta dayanamayacağınızı hissetseniz bile ! Çünkü eğer sizi 1 kere kandırabildiğini keşfederse bir dahaki denemeleriniz inandırıcılığını kaybeder !

 

Evet günlerden 10 öncesi 

Sabah kalkınca o görmeden emziğin ucunu azıcık makasla kesiverdim. Sonra büyük bir şaşkınlıkla Defne’nin yanına gidip ‘aaaaa Defne emziğine bak annem, küçülmüş. Sen abla oluyorsun ya sanırım emziğin artık bitiyor.’ dedim.

Defne abartmıyorum kahkahalarla güldü emziği görünce ve eline alıp garip garip bakmaya başladı. Bir baktı, bir güldü. O gün öğle uykusu uyumadı. Çünkü ucu kesilen emzik çok hoşuna gitti 🙂 Emziği diline sıkıştıra sıkıştıra oyun oynayıp durdu.

 

2.gün tekrar kısalttım, 3., 4., 5. gün tekrar kısalttım. Ama her gün birkaç kez ‘ Sen artık abla oluyorsun, emziğin bitecek. Emziği bebekler kullanır, sen büyüdün abla oldun.’ Diye tekrarlayıp durdum.

 

Fakat bu süreç içerisinde Defne’nin emziğe düşkünlüğü çok azaldı. Gece sabaha kadar ağzından düşürmediği emziği uyuduktan sonra atmaya başladı. Gündüz fazla istemedi; ama evde de dışarıda da hep elinde taşıdı.

 

Aslında bu süreci 10 falan sürdürmeyi düşünürken 6. gün sabah kalktığımızda Defne’nin dudaklarının mikrop kapıp beyaz beyaz olduğunu görünce dedim ki 6 gün bize yeter 🙂

Kesmeye başladıktan sonra özellikle günde 2 defa kaynatsam da, herhalde ucu açık diye mikrop topladığı için kızımın dudakları yara oldu. Bu kesme işinde hijyene çok dikkat edilmeli.

 

emzik bıraktırma

 

Derken 6. günün sabahında ağzıyla tutamayacağı kadar kısa kesip yine aynı cümleleri söyledim. Ama Defne bu sefer gülmedi 🙂

Camı açıp ‘Hadi annecim, atalım bebeklere bitti senin emziğin’ dedim. Defne’nin cevabı kısa ve net oldu. ‘ ııııı’  !

 

Hiç zorlamadım. O da masanın üzerine bıraktı ve hiç ilgilenmedi. 1-2 saat sonra bu sefer emziği göstererek ‘hadi annecim bitti bu artık git de çöpe at’ dedim. Banyoda onun bezlerini ettiğimiz büyük bir çöp kovası var. Altını değiştirdiğimiz zaman kirli bezlerini kendisi gidip atıyor bir süredir. Ben öyle deyince emziği alıp koşturarak banyoya gitti. Sonra ağlayarak geri döndü 🙂 ‘Ezzek gitti’ diyerek bir süre ağladı !

 

Anladığım kadarıyla oyun zannedip çöpe attı ve attığı anda da pişman oldu 🙂

Tabi ben yine aynı cümleler 🙂

Bir süre ağladıktan sonra geçti. O gün 2-3 sefer ezzek dedi ben de yine aynı cümleleri söyledim.

O geceden yani emziksiz geçecek olan ilk gecemizden çok korkuyordum. Hatta eşimi arayıp ‘istersen sen arkadaşlarınla çık bizi zor bir gece bekliyor’ bile dedim 🙂

Ama çok ilginçtir ki kızım o gece yatarken emziği anmadı bile. Biraz fazla döndü; ama uyudu !

İnanamadım kızım emziksiz hem de kolay sayılabilecek bir şekilde uyudu !!!

 

Sonrasında da devamı geldi. Artık emziksiz 4. günümüzdeyiz. Her gün en az 3 kere şu cümleyi kendiliğinden kuruyor.

 

ANNE EZZEK BİTTİ ABLA

Sanırım adını anmak bile onu mutlu ediyor 🙂

 

Ohhhh sonunda bunu da atlattık.

Bir yerden başlanmalı. Hiç belli olmaz belki de tahmin edeceğiniz kadar zorlu geçmez. Sonuçta diş sağlığı için en geç 2 yaş civarı bırakılması gerektiğini düşünüyorum.

 

İşte bizim emzik bırakma maceramız..

Darısı diğer prens ve prenseslerin başına 🙂

 

Bu da emzikli son günlerimizden bir hatıra !

 

emzik nasıl bıraktırılır

Bir önceki yazımız olan 2 Yaşındaki Çocuk Ne Yer ? başlıklı makalemizde 2 yaş örnek menü, 2 yaşındaki çocuğun kahvaltısı ve 2 yaşındaki çocuk nasıl beslenmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

 1. selviağacı

  selam !
  Ah bu nasıl zor bir süreçtir. Bizim aylarca uyku problemimiz oldu. Beklemediğim kadar çabuk alıştı gün içinde; ama gecelerimiz bir kabusa dönüştü.
  Onun için değil; ama ben emziği çok özlüyorum:)
  Sizin bırakalı şimdi ne kadar oldu acaba?
  Bizim 1 ay oldu ve hala gece uyumuyoruz.

  1. admin

   merhaba selvi ağacı. Evet gerçekten zor oldu bizim de. herhalde yaklaşık 1, 1,5 ay oldu bizim de; ama bizim de harika olan uyku düzenimiz tamamen dağılmış durumda. 27 aya kadar asla benimle uyumayan kızım, bensiz uyumaz hale geldi:(
   Düzelicez diye umuyorum…
   Sana da bol şans..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*