«

»

Mar 03

İntikam Marka Giyer

intikam marka giyer

 

İnsan niye kitap okur ?

Öğrenmek için ?

Eğlenmek için ?

Kendini başka birilerinin yazdığı kurgu bir hayatın içinde yakalamak için ?

Kaçmak için ?

Okumak gerektiği için ?

İnsan bence tam da böyle okur !

intikam marka giyer

 

Kişiye göre değişir elbet; ama ben artık sadece sürüklenip, kafamı dağıtmak için okuyorum.

Doğru veya değil, edebi yönü beni çok da ilgilendirmiyor. Tabi ki cümlelerin güzelliği, ayrıntılar, tasvirler yani edebi değer taşıyan özellikler o kitabı değerli yapıyor. Ama çok da iyi bir kitap, beni sıkıyorsa, beni içine alamamışsa, ‘elimden bırakasım gelmiyor’ diyemiyorsam benim için iyi değildir. Yani insan böyle dünyadan kopmuş bir şekilde okuyamıyorsa elindeki kitabı, ne önemi var ki?

Bence kesinlikle olay bu !

Bu yüzden bazen eleştirmenlerden tam not alan, çoğu kişinin ‘süper’ diye tanımladığı bir kitabı okurken sıkıntıdan dayanamıyorum ve bırakıveriyorum. Bazen de çoğu kişinin hiç beğenmediği bir kitabı soluksuz okuyorum. Bu iş kesinlikle zevk meselesi bence.

Bir de patlasa da çatlasa da başladığı kitabı bırakmayıp, bitirenler var. Benim zamanım kıymetli, kesinlikle zaman harcamam. Kalınlığına göre şans veririm, baktım olmuyor bırakıveririm 🙂

intikam marka giyer

 

 

intikam marka giyer Amaç; neye ihtiyacın varsa kitapta onu bulmak. Bu yüzden herkesin amacı da farklı olabilir ve tabii ki okuduğu tarzlar da.

Bu ara sanki önceki zamanlarıma döndüm. Elimde sürekli bir kitap.Bitiriyorum, başlıyorum, bitiriyorum. Zaman zaman olur bana böyle. Sebebi art arda sevdiğim kitaplara rast gelmiş olmamdır.

Bu sıra da onlardan biri sanırım !

Defne gündüz elimde kitap görünce önce yere atıyor, sonra bakıyorum ilgilenmiyor. Sanki minik kuşum bile alıştı, ben de fırsattan istifade okudukça okuyorum.

Geçen hafta Kürk Mantolu Madonna’yı yazmıştım sıcağı sıcağına. Hayran kaldığım Sabahattin Ali Romanı bitince koştum kitapçıya. Bizim burada sadece bir kırtasiye var kitap satan. Kitap dedimse sadece iki raf 🙂 Yani seçenek çok fazla yok. Sabahattin Ali’yi bitirince hemen yeniden okumaya başlamalıyım diye düşünüp, orada buldum kendimi.

Belki 1 belki 2 saat durdum. Hatta 2 rafın önünde bu kadar zaman harcamama şaşıran dükkan sahibi bile ‘arayıp da bulamadığınız bir şey var mı?’ diye sordu 🙂

Bir oradan aldım, bir buradan. Tamamen birbirinden farklı tarzlar beni bir yerinden yakalar dedim 🙂

 

intikam marka giyer

 

İlk olarak da bu hafta  Lauren Weisberger’in İNTİKAM MARKA GİYER isimli kitabını okudum. Aslında birkaç tecrübeden sonra asla ve asla Newyork Times Best Seller tarzı kitaplara uzaktan bile bakmıyorum. Ama bu kitap farklıydı. Üniversitedeyken, Bursa’dan, İzmir’e doğru yaptığım bir yolculukta otobüsün televizyonunda izlediğim bir filmdi ŞEYTAN MARKA GİYER.

 

Meryl Streep ve Anna Hattaway’in başrolü paylaştıkları film bana çok eğlenceli gelmişti. Çoğu kişi bilir bu filmi. Kitabını da görmüştüm kitapçılarda; fakat filmini izlediğim için satın almamıştım. Kısaca özetlersem  Moda dünyasının en güçlü kadını ve zamanın 1 numaralı moda dergisi RUNWAY’in sahibi Miranda Priestly ( Meryl Streep) kendine bir asistan alır. Bu iş, binlerce kızın rüyasını süsleyebilecek bir iş olsa da, konuyla hiç alakası olmayan ve moda için çok sıradan olan New york’lu Andy Sachs’ın olur. Miranda’nın asistanlığını yapmak Andy’nin hayat tarzı ve karakterine hiç uygun olmasa da azmiyle bu işin altından kalkar; fakat Miranda’nın tam anlamıyla köleliğini yaparken ağır bedeller öder ve yalnız kalır.

intikam marka giyer

 

İşte İNTİKAM MARKA GİYER’de de hikaye devam ediyor. Andy, Runway’deki işini bırakalı tam 10 sene olmuştur ve kendine küçük; ama huzurlu bir hayat kurar. Artık Miranda’nın köleliğini yaptığı Runway günleri çok eskide kalmıştır. Mutlu bir evliliği, yeni bir dergisi ve bir kızı vardır. Fakat Miranda hiç beklemediği bir anda tekrar geri döner ve Andy’nin korktuğu şey gerçekleşir. Şeytan Andy’nin hayatını bir kez daha mahveder.

Ben seviyorum böyle sürükleyici şeyler okumayı:)

Amerikan tarzı asla olmayan karakterleri okurken kafam dağılıyor gidiyor. Bir çırpıda okudum bu kitabı. Eğer amaç gerçekten sürüklenmekse İNTİKAM MARKA GİYER iyi bir seçim !

 

Var mı camın kenarında sıcacık otururken, bir elinde kahven bir elinde kitabın keyif yapmak gibisi ?

Bence insanın kendine yapabileceği en güzel şeylerden biri ! kitap keyfi güzeldir, alır götürür !

 

intikam marka giyer

Bir önceki yazımız olan Kürk Mantolu Madonna başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*