«

»

Ara 30

İyi Bir İlişkinin 5 Püf Noktası

 saglikli-iliski

Yeni bir ilişki, yeni bir başlangıç…Geçmişe sünger çekip yeniden başlayabilmek.

Nasıl da güzel umutlar, heyecanlar… Tabi ki her insan sağlam, mutlu ve gerçek bir ilişki yaşamak ister. Peki bu nasıl olabilir ? Sağlam bir ilişki kurabilmek için en baştan bazı önlemler alınabilir mi ?

Bazı şeyler önceden belirlenip, ona göre yaşanabilir mi ? Belçikalı yaşam ve ilişki koçu Benedicte Ann yaptığı bir araştırmada sağlam bir ilişkinin püf noktalarını okurlarıyla paylaştı. Sağlam bir ilişkiye başlamanın yollarının 5 aşamadan oluştuğunu savunan Ann, bu konuda iki de kitap yazdı. Belçikalı koça göre işte aşkı bulmanın ve daha önemlisi yaşatmanın yolları :

 

1-      Geçmişini temizlemek, kendi geçmişinle kavga etmeyi bırakıp eskileri  rafa kaldırmak.

Her yeni şeyde eskiyi eskide bırakabilmek çok önemli. Yeni bir oluşuma başlamanın ilk kuralı eskiyi tamamen kaldırabilmektir. Yaptığımız hataları, doğruları gördüğümüz haksızlıkları olduğu gibi kabullenip yepyeni bir başlangıca merhaba diyebilmek…

 

2-      Kesinlikle negatif düşüncelerden uzaklaşıp ilişki hakkında pozitif düşünmek.  kadın-erkek

Bir ilişki yaşıyoruz; fakat aklımızda sürekli korkular, hem de sadece kendi yarattığımız veya deneyimlerimizden edindiğimiz endişeler. Aldatılma, terk edilme, yeniden üzülme, reddedilme vb gibi korkular ilişkiye odaklanmanızı engeller ve sizi bambaşka noktalara yöneltir. Böylece yaşayacağınız güzellikler yerine kendi kendinize sürekli senaryo yazıp, paranoyak biri olursunuz. Ayrıca sizi bu yönde etkileyen insanları da asla dinlememelisiniz.

 

3-      Değerlerinizin uyuştuğu biriyle yeni bir başlangıç yapmak.

Evet iyi anlaşmak, sohbet etmek, keyif almak, yanında rahat hissetmek, güvenmek çok önemli; ama ilk kural kesinlikle değerlerinizin uyuşması. Siz hayattan ne bekliyorsunuz ? Evlilik mi, çocuk mu, sadece hoş vakit geçirmek mi … İster bayan olun, ister erkek karşınızdaki kişiyle beklentilerinizin uyuşması çok önemli. Hayattan beklentileri tamamen farklı iki kişi çok iyi anlaşsa da ortak bir noktada buluşamaz ve bu ilişki de zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.

 

4-      Karşınızdaki kişiyle iletişim kurabilmek, konuşabilmek.

İnsanların genelde yaptığı hata karşı tarafın onu her halükarda anlamasını istemektir. O söylemeden üzüldüğünü, ne düşündüğünü hatta ne düşüneceğini anlaması. Böyle bir şeyin imkansız olduğunu kesinlikle unutmayın. Siz hissettiklerinizi, Onun anlamasını istediklerinizi, duygularınızı açıkça sevdiğinize anlatın. Böylesi sizin için de sevdiğiniz için de daha kolay olacak sizi boşa uğraş ve beklentilerden kurtaracaktır.

 

 

nocanvas_iyi-bir-cinsel-iliski-icin-seks-hakkinda-konusmak-gerekir-mi

 

 

5-      Önce kendinle mutlu olabilmek.

Çoğu kişi yeni bir ilişkiyle tamamlanacağına hatta hayatındaki boşluğun dolacağına inanır. Gerçekte kişi önce kendi sosyal hayatında mutlu olabilmeli, kendi kendine yetebilmeli ki  sağlıklı bir ilişkinin bir parçası olabilsin.

 

Kaynak: nous-les-femmes.org

 

 

Bir önceki yazımız olan Kadına Hediye Ne Alınabilir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*