«

»

Mar 09

Karsu Sen Bi’tanesin !

 

Hani böyle ne şarkı söylerse söylesin sadece sesini duymak için bile dinleyeceğiniz şarkıcılar vardır ya…

Ben yaklaşık 2 sene önce keşfettim böyle birini. Şeffaf Oda programını tesadüfen açtığımda çok güzel bir kız piyano başında harika saçlarını savura savura şarkı söylüyordu.

karsu

 

O şarkı söylesin, ben dinleyeyim. O piyano çalsın ben izleyeyim. Yeter !

Karsu Dönmez !

 

Belki bir çok şarkıcının sesi onunkinden daha iyi olabilir, bir çok kişi Ondan çok daha iyi piyano çalabilir. Ama şundan eminim ki yeni nesilden kimsenin Karsu gibi coşkuyla, hissederek şarkı söylediğini görmedim !

 

Böyle mi enerjiyle şarkı söylenir…

 

Böyle mi kendinden geçerek piyano çalınır…

 

Çok seneler önce flash tv’de gece klavye çalan uzun saçlı bir adam görmüştüm. Kendinden geçiyordu klavye çalarken. Senelerce unutmadım o adamı. Adını bilmiyordum; ama televizyonda dinlediğim o müziği hiç unutmadım. 5-6 sene sonra tekrar denk geldiğimde anında tanıdım harika adamı. Yanni !

Karsu da işte Yanni gibi coşkulu. Şarkının müziği, sözleri iliğinize kadar işliyor Karsu’yu dinlerken.

Hem de gencecik bir kız Karsu. Hollanda’da yaşayan bir Türk kızı. Jazz tarzı şarkılar seslendirse de Türkçe şarkıları apayrı bir tarzda seslendiriyor. Kendi müziğini de ‘Karsuca’ diye tanımlaması da çok hoş bence:)

Bana kalırsa da gerçekten de asıl başarı bu. Çok güzel bir sese ve bir enstrüman çalma yeteneğine sahip olmak Allah vergisidir. Çalışarak geliştirilebilir; ama olan şeyle farklı şeyler yapabilmek. Kendine yakışanı bulabilmek, kendine tarz yaratabilmek. İşte Karsu tam da bunu yapmış bence.

karsu konseri

 

Cumartesi akşamı aylar önce aldığımız konser biletleri elimizde Karsu’yu dinlemeye Zorlu Center‘a gittik. İnanır mısınız konserin başından sonuna kadar tüylerim diken diken dinledim Karsu’yu. Nasıl sade, doğal ve sempatik bir sanatçı.

Gözlerimi ayıramadım O’ndan. Müthiş bir enerjiyle söyledi şarkıları. Hem de ne söylemek ! Hoplaya zıplaya, o güzel saçlarını savura savura 🙂

karsu konseri

Benim en çok severek dinlediğim Karsu şarkısı Barış Manço’nun ‘Domates Biber Patlıcan’ şarkısı. Gelevera Deresi, Gesi Bağları, Her şeyi Yak gibi daha önce seslendirilmiş Türkçe şarkılarını dinlemiştim internetten.

Ama konserde özellikle dinlediğim 4 şarkıya gerçekten hayran kaldım.

 

‘Ada Sahilleri’

‘Çadırımın Üstüne’

‘Eller Eller’

‘Gül Ali’

karsu konseri

Eğer daha önce Karsu’yu hiç dinlemediyseniz acilen internetten bir şarkısını açın ve kendinizi ona bırakın:)

Eminim çok daha iyi yerlere gelecek muhteşem sesi ve tarzıyla Karsu !

İzlediğim en iyi canlı performanstı !

karsu konseri

 

Karsu sen bir tanesin !

Bu da Karsu mutluluğu olsa gerek 🙂

karsu konseri

Bir önceki yazımız olan Gitti ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 yorum

  1. sermin

    meraba bloğunuzu takip ediyorum ama ben karsuyu hiç dinlememiştim. Sizin bu yazınızı okuduktan sonra internetten bir kaç parçasını dinledim. gerçekten de hayran kaldım! Harika bir sesi ve enerjisi var. Repertuarıma karsu’yu da kattığınız için teşekkürler 🙂

    1. admin

      keşfetmene vesile olduğuma sevindim Sermin’cim:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*