«

»

Ağu 11

Kendi Saç Maskeni Kendin Yap !

 

 saç maskesi tarifi

Güçlü saçlara sahip olmak kanın saç köklerine getirdikleriyle birebir bağlantılıdır. Yani güçlü saçlara sahip olmanın en önemli koşulu iyi beslenmektir.

 

Eğer vitamin,demir ve proteinler açısından sağlıklı bir şekilde beslenirseniz hem saç dökülmeleriniz azalacak, hem de yeni çıkan saçlarınız daha güçlü olacaktır.

 

İşte güçlü saçlara sahip olmanın 5 kuralı :

 

 • Saçlarınızı toplayabilirsiniz; fakat tokayla sıkıca bağlamak saçlarınızın dökülmesine neden olacaktır. Bu yüzden zaman zaman salık model kullanarak ve topladığınızda da sıkı bir toka kullanmayarak saçlarınızın hava almasını sağlamalısınız.

 

 • Saç kurutma makinesini çok sıcak devirde ve saçınıza çok yakın şekilde kullanmamalısınız. Aynı zamanda saç maşaları, saç düzleştiricilerini de düzenli olarak kullanmak saçlarınızı kırarak, güçsüzleşmelerine neden olacaktır.

 

 • Saçlarınızı uzun kullanıyorsanız en azından her ay 1cm kadar kestirmelisiniz. Sık sık saç kestirmek saçın çabuk uzamasına değil; ama sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

 

 • Saçı çok sık yıkamak saçınızı kurutarak güçsüzleştirir. Bu yüzden gün aşırı yıkayarak saçınızın az da olsa kendi yağıyla beslenmesine izin vermelisiniz. Ayrıca bir süre sonra her gün yıkadığınız saçlar daha çabuk yağlanacak ve her gün yıkamadan asla evden çıkamaz hale geleceksiniz.

 

 • Keneotu, Hodan ve avokado yağları gibi bitkisel yağlar saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

 saç maskesi tarifi

Evde 5 dakikada hazırlayabileceğiniz pratik saç maskesi tarifi

 

5 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta ve 1 yemek kaşığı balı karıştırıp saç diplerinize ve uçlarınıza uygulayıp 2 saat bekletin. Daha sonra tarayın ve şampuanla yıkayıp, durulayın. Bu saç kürünü ayda 1 kez uygulayabilirsiniz.

 

 Çeviri: rien-que-pour-les-filles

Bir önceki yazımız olan Küçük Tasarruf Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 yorum

 1. deniz

  güzel bir yazı. ben haftada 1 sadece saf zeytinyağı sürüp bekliyorum saçıma o bile fark ettiriyor sizin yazdığınız maskeyi de denicem en yakın zamanda

  1. admin

   zeytinyağı da tek başına bile mucizevi bir şey saçlar için haklısın Deniz’cim.
   sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*