«

»

Ağu 05

Kestik, Diyor Yönetmen

Gülerek söylüyorum ki ben bir 5M Migros müdavimiyim 🙂

Benim kadar takipçisi var mıdır bilmiyorum. Gelmek istediğim yerse pek de alakalı değil:)

 

kestik diyor yönetmen yorum

Uzun zaman migros’ta kitap reyonunda gördüğüm bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

Kapak hemen dikkatimi çekti; ama yazarı hiç tanımıyorum. Alsam mı almasam mı uzun süre gidip geldim. Sonunda inceleyince Selim İleri’nin yorumunu gördüm arka kapağında. Ön kapakda da Ahmet Ümit ‘in. Yayınevi de Everest olunca dedim ‘Mine bir şans ver’ ve hemen aldım.

 

Aslında Ocak ayı basımlı bir kitap Kestik, Diyor Yönetmen. Yazarı İkbal Albayrak.

Ben Haziran ayında alıp, hemen okudum; ama maalesef ancak yazabiliyorum.

 

Öncelikle ismiyle gerçekten dikkat çekici bir roman. Severek de okudum 2 günde.

İlk başladığım gece boğazıma bir yumruk oturdu. Öylesine gerçekçi !

Konusuysa baş kahraman Elif’in ( otobiyografik bir kurgu olduğunu söylüyor yazar ) 5 günlük bir zaman içinde yaşadığı büyük bir acının ona hissettirdiği çıkmazlar ve sonucunda bir çıkış noktası buluşu. Sorgulanan ana konu ise ölüm !

 

Romanın adı gerçekten de kitaba çok çok uygun olmuş.

Özeti ise, sen ne düşünürsen düşün, ne planlarsan planla, ne istersen iste. Hayatta işte bir yerde yönetmen kestik diyor ve sen yeniden başlıyorsun.

 

Bu kitabı okur okumaz biraz araştırma yaptım ve yazarın bundan önce yazdığı bir kitabı daha dolduğunu okudum. D&R’a gidince hemen buldum; ama baktım ki Masal Bitti isimli kitabı kişisel gelişim tarzı, mutluluğu bulmanın yolları gibi bir kitap. Tabi hemen uzaklaştım:)

 

İroniktir ki bu kitabı yazan yazar 2. kitabıyla okurdan adeta özür diliyor.

 

Kestik, Diyor Yönetmen’den Mine’ce altı çizili cümleler:

 

‘Gün boyu kendimiz için, sevdiklerimiz için uğraşıp duruyoruz. Fakat istisnasız her insan, kaderin çeşitli kalın fontlarından birisiyle GERÇEK yazdığı o duvarla burun buruna geliyor apansız. Bu kez de bunun üstesinden gelebilmek için uğraşıyoruz. Bir süre onunla içilemiyenleri de kendimize ekleyerek, kadehimizi artık olmayanlara kaldırıyoruz ağlayarak. Nihayetinde ‘hayat her şeye rağmen güzel’ diyerek veya benzeri bir uyuşturucu merhem sürüp yüreğimize, kaldığımız yerden devam etmeye uğraşıyoruz,yüzümüzde buruk bir gülümsemeyle.’

 

‘Sen rutinlerin, hayallerin ve planların bildiğin yolda giderken, O ansızın ‘Kestik!’ diyor ve seni olduğun yerden alarak bambaşka bir yere koyuyor.

‘Şimdi de buradan devam et!’ ‘

 

 

Geçici mutluluklarımız da olmuyor değil elbette. Geçici evet. Siz bakmayın TDK’nın mutluluk için ‘ Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu’ dediğine,yok öyle bir şey. Her mutluluk geçicidir ve biriktirilemez.’

 

 

Bir gündüz gelir,bir gece.Bir mutluluk,bir keder. Bir yaz, bir kış diyeceğim; ama onların arasında bir ilk,bir de sonbahar var. Peki onlar ne işe yarar? Mutluluk ve kederin, dozu azaltılmış hali midir baharlar?’

 

‘Kadın olarak naif ve kırılgan bir yapısı olsa da, annelik vasfı söz konusu olduğunda dünyayı yıkabilecek bir güce sahipti annem.’

 

Çok fazla cümle beni düşündüren, hüzünlendiren ve gülümseten…Altını çizdiğim !

Ama bu kadar yeter deyip, şiddetle bu kitabı öneriyorum.

 

Okumak güzeldir !

 

Gereksiz sesleri keser, HUZUR VERİR !

 

kestik diyor yönetmen yorum

Bir önceki yazımız olan Bayan Poe başlıklı makalemizde bayan poe, edgar allan poe ve edgar allan poe'nun metresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*