«

»

Tem 10

‘Kırmızı Saçlı Kadın’ ORHAN PAMUK

 

 

 

orhan pamuk kırmızı saçlı kadın

Yine bu aralar güzel kitaplara denk geliyorum. Okudukça okuyorum, okudukça huzur buluyorum…

 

Elif Şafak’ın ‘Havva’nın 3 Kızı‘na başladım bir iki gün önce. Ondan önce Orhan Pamuk’un ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ını okudum bir solukta.

 

Aslında Orhan Pamuk’un okuduğum ilk kitabı oldu Kırmızı Saçlı Kadın. Nedense bu zamana kadar uzak durdum Orhan Pamuk’tan. Sebebini bilmiyorum; ama hep kasvetli gelirdi kitaplarının arka kapak yazıları, ön kapak resimleri. O yüzdendir sanırım hiç almadım elime…Biraz ön yargı sanırım …

 

Ama bu kitap kesinlikle güzel bir başlangıç oldu benim için. Nasıl severek okudum anlatamam. Aslında tahmin ettiğim gibi Orhan Pamuk seviyor sanırım uzun uzun tasvirleri. Bilmiyorum belki de konu çok ilginç gelmese sıkılabilirdim de. Ama konusu çok hoşuma gitti ve tek bir an sıkılmadan bitirdim 2-3 günde.

orhan pamuk kırmızı saçlı kadın

 

Gelelim çok ayrıntıya girmeden, romanın konusuna;

 

Oedipus, Rüstem ile Sührab efsanesi baz alınarak, bence sonu şaşırtıcı bir hikaye ile kurgulanmış ‘Kırmızı Saçlı Kadın’.

 

orhan pamuk kırmızı saçlı kadın

 

Genç yaşında bir kuyucu ustasının yanında çalışmaya başlayan Cem’in yaşadığı 2-3 haftalık çalışma hikayesinin tüm yaşamını etkileyeceği olaylar dizisi diyebiliriz.

 

Yıllar geçse de içinden atamayacağı vicdan hesaplaşmaları ve hiç beklemediği bir anda öğreneceği gerçekler hayatının anlamı oluyor. Cem’in bir nevi hayat hikayesi olan romanı gerçekten heyecanla ve keyifle okuyacağınıza eminim 🙂

 orhan pamuk kırmızı saçlı kadın

Romanı okuduktan sonra, her zaman yaptığım gibi netten okuyucu yorumlarına baktım. Gördüm ki yine pek de beğenilmeyen, daha doğrusu Orhan Pamuk’un çıtasına göre biraz aşağıda kalan bir romanmış ‘Kırmızı Saçlı Kadın’. Okuduğum yorumlar genelde bu yöndeydi; ama ben alışkınım. Genelde herkesin pek tutmadığı kitapları daha çok severek okuduğumu fark ediyorum çoğu zaman.

 

Kesinlikle kitap okumanın amacıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Daha önce de defalarca yazdığım üzere benim için kitap okumak ‘huzur bulmak, hikayenin içinde kaybolarak buradan biraz uzaklaşmak’ demektir. Tabi ki kaliteli bir dil ve uslupla…

 

Kısacası MorbaloonKırmızı Saçlı Kadın’ ı okudu, beğendi, baya baya tavsiye ediyor 🙂

 

Şimdi de alırım elime Elif Şafak’ımı huzurla uyku öncesi vaktime başlarım:)

İyi geceler…

Bir önceki yazımız olan Şermin Çarkacı' nın Son Kitabı başlıklı makalemizde anne çocuk kitap, son çıkan kitaplar ve çocuk eğitimi kitap hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*