«

»

Eyl 11

Kışlık Domates Sosu

 

kışlık domates sosu

Maalesef yazın yediğimiz mis gibi tarla kokulu domatesleri kışın bulamıyoruz. Ben kışın normalde sadece kahvaltı için cherry domates alıyorum. Onun dışında yemeklerde salça kullanıyorum. Böyle domates al kilolarca doğra, kaynat kışlık domates sosu hazırla pek benlik şeyler değil 🙂

 

Bu zamana kadar ablamın gönderdiği birkaç kavanozla idare ederdim; ama bu sene Defne’nin hatırına siftahı yaptım ben de. Defne için kışlık domates sosu, eşim için de kırmızı biberli kahvaltılık sos hazırladım.

 

Peki kışlık domates sosu ve kahvaltılık biberli domatesli karışık sos nasıl hazırlanır?

İşte ablam Müge’nin tarifiyle kışlık domateslerim. Bu ilk yapışım olduğu için az hazırladım tabi siz istediğiniz ölçülerde yapabilirsiniz.

kışlık domates sosu

 

 

 

5kg domatesi güzelce yıkayıp, çöp kısmını çıkarttım.

 

 

 

 

 

 

kışlık domates sosu

 

 

Rastgele 2ye 3e bölüp rondodan geçirip büyük bir tencereye koydum. Orta ateşte yaklaşık 1 saat civarında kaynattım. Sonunda 1 tatlı kaşığı tuzu da ekleyip ocağın altını kapattım. Hiç kullanılmamış kavanozlarıma sıcak sıcak doldurup kapağını sıkıca kapattım. Sonra da ters çevirip masanın üzerine koydum. 5 kg domatesten 4 kavanoz domates sosu çıktı.

 

 

 

dom8kışlık domates sosu

 

 

kışlık domates sosukışlık domates sosu

 

 

 

 

Kaynamış domates sosundan 1,5 su bardağı civarı kenara ayırdım. 1,5 kg Kırmızı kapya biberleri çekirdeklerini temizleyip ikiye böldüm. Güzelce yıkayıp düdüklü tencereye koydum. Üzerine 1 su bardağı su ekleyip yaklaşık 5 dakika kadar pişirdim. Yumuşayan biberleri rondodan geçirip ayırdığım domates sosuyla birleştirdim. Bu karışımı da yaklaşık yarım saat ocakta kaynattım. Biberli kahvaltılık sosu da kavanozlara koyup sıcak sıcak kapaklarını kapatıp aynı şekilde ters çevirdim.

 

kışlık domates sosu

 

kışlık domates sosu

 

Sonuç mis gibi 4 kavanoz domates sosum 3 kavanoz da kahvaltılık biberli sosum var, hem de çoook kıymetli; çünkü benim emeğim ve ilk kez yapışım afiyet olsun bize 🙂

Bir önceki yazımız olan Soya Soslu Tavuklu Wrap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*