«

»

Mar 16

Küçük Tasarruf Önerileri

Aslında çok da çaba sarf etmeden evde küçücük tasarruflar yapıp, bütçemize katkıda bulunup hatta para bile biriktirebiliriz. Çünkü fark etmeden evde bir çok israf yapıyoruz.

2

İşte 15 maddede evde yapılabilecek küçük tasarruf önerileri !

 

1-      Evde boşa çalışan ışıkları kapatalım.

2-      Bulaşık ve çamaşır makinelerini tam dolmadan çalıştırmayalım.

3-      Evde boş bir kavanoza örneğin marketten kalan para üstlerini, sağda solda kalan bozuk paraları biriktirelim.

4-      Yemek yaptığımızda eğer fark etmeden elimizin ayarını kaçırıp fazla yaptıysak soğuyunca hemen bir kaba koyup buzluğa atalım. Böylece hem israf yapmamış oluruz hem de örneğin gelecek hafta 1 öğün yemeğiniz hazır olmuş olur.

5-      Çay demlediğinizde ister çay makinesi olsun ister çaydanlıkta, çayımız demlendikten sonra çayımızı termosa  alalım.

6-      Market indirimlerini her zaman takip edelim ve malzemelerimizin bitmesini beklemeyelim. Kullandığımız bir ürün ucuzlukta olduğu zaman stoklayalım.

7-      Banyo yapacağımız zaman sıcak su gelene kadar gelen soğuk suyu bir kovaya dolduralım ve daha sonra temizlik yaparken kullanalım.

8-      Dişlerimizi fırçalarken musluğu açık bırakmayalım

9-      Bayatlayan ekmeklerimizi küflenmeden rondodan çekip buzluğa atalım. Daha sonra köfte harcı olarak kullanalım.

10-   Ankastre mutfak davlumbazındaki ışık çok fazla elektrik çekiyor, mümkün olduğunca kullanmayalım.

11-   Alışverişe çıkmadan bir alışveriş listesi yapalım. Çok gerekmedikçe de liste dışına çıkmayalım. Böylece neye ihtiyacımız olduğunu netleştirip, ona göre alışveriş yapmış oluruz.

12-   Tasarruflu ampülleri tercih edelim.

13-   Eğer kesinkes uyacaksanız elektrik idaresine gidip elektrik sayacınız için akıllı tarifeye geçin. Bu tarifede elektrik gece 22:00 – sabah 6:00 arası %50 indirimli. Fakat Akşam üstünden gece 22:00a kadar olan süreç de %50 zamlı. Yani kesinlikle dikkat etmek gerekiyor.

14-   Elektrikli ev aletleri kullanılmadığı zaman fişten çekelim. Çünkü televizyon, kettle, ütü vs gibi elektrikli ev aletleri kullanılmasa bile fişleri takılı olduğu taktirde elektrik çekmeye devam eder.

15-   Aldığımız yeşillikleri alır almaz güzelce yıkayıp, kurutup doğrayalım. Sonrasında buzdolabı poşetlerine koyup buzluğa atalım. İhtiyacımız oldukça hızlıca çıkarıp yerine koyalım. Böylece maydanoz, taze nane, dere otuna ihtiyacımız olduğunda anında kullanabiliriz; hem de çok çabuk bozulan yeşilliklerimizi çöpe atmamış oluruz.

3

Bunlar sadece küçük bir dikkatle bütçemize ciddi anlamda fayda sağlayabilecek öneriler. Maddi durumun çok iyi olmasıyla da bir alakası yok bence. Sonuçta hem yarın ne olacağı belli olmaz; hem de sonuçta enerjilerimizi dikkatli kullanmamız gerekiyor.

Tasarruf etmek hem kendimiz için hem de dünyamızın geleceği için olmazsa olmaz !

Bir önceki yazımız olan 90'larda Çocuk Olmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 yorum

Yorumu formunu geç

 1. şirin

  merhaba özellikle bozuk para biriktirme işlemi gerçekten çok işe yarıyor. Biz elektrik süpürgemizi bozuk paraları bütünleterek almıştık. Hem de bu para 4 ayda birikmişti kendiliğinden. Böylece aniden cebimizden çıkmadı o para.
  Güzel tavsiyeler teşekkürler:)

  1. admin

   harika olmuş gerçekten de !
   Özellikle kapıya biyere yakın durunca daha da iyi oluyor

 2. SELEN

  özellikle şu ankastre ışığını görünce şok oldum ve mutfağa gidip devamlı açık olan ışığımı kapattım:(

  1. admin

   Evet Selen Hanım kesinlikle kullanmayın. aylarca fazla fatura ödedik o ışık yüzünden:(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*