«

»

May 28

Mine’nin Çilek Reçeli

çilek reçeli tarifi

 

 

Tüm meyveler arasında çileğin bendeki yeri çok özeldir. Defne’ye hamileyken hayatımda toplam yediğimden çok daha fazla çilek yedim. Hatta abartıp kasayla aldığım bile oldu 🙂

Şimdi de kızımla yiyoruz bol bol. Meyve olarak Defne’den beri; ama reçel olarak ezelden favorim çilek reçeli. Ama nedendir bu zamana kadar hiç kendim çilek reçeli yapmamıştım. Ablam yapar gönderirdi aile büyüğüm olarak 🙂

Ama bu sene dedim ki hazır kızım da reçel çok seviyorken, şöyle mis gibi bir çilek reçeli yapma zamanı gelmiştir. Aradım, taradım tarifleri. Çok ayrıntılı tarifler de var, çok basit olanları da. Biri 1 gece bekletmiş, biri bekletmemiş, biri çileğe bıçak deydirmemiş, biri güneşte de kurutmuş. Okurken ruhum daraldı. Zaten reçel yapmak için aldığım çilek 2 kilo:)

Dedim Mine sen hem şeftali reçeli hem de portakal reçeli yapmış insansın, çilek reçelini de yaparsın:)

Aldım çilekleri güzelce bir bıçakla çok derin olmayacak şekilde saplarını temizledim. Bol su dolu bir kapta beklettim ki kumlarından iyice arınsın. 3-4 kez bol suda yıkayıp, suyunu süzdürüp kenara aldım. Çilekleri temizledikten ve iyice ezilmişleri ayıkladıktan sonra mutfak tartısına koyup tarttım ki tam bir ölçü yazabileyim diye.

 

çilek reçeli tarifi

çilek reçeli tarifi

 

Temizlediğim çilekler 1700 gr kaldı. Geldi sıra ölçüye. Tüm reçelleri 1’e bir ölçüyle yapan var, daha az şeker koyan, daha çok koyan…

Tabi bunu da kendim belirleyip tam tamına 1400 gr da toz şeker ekledim çileklerimi koyduğum derin tencereme. Ben sabah koyup yaklaşık 8 saat kadar üzerine toz şeker koyulmuş çilekleri beklettim. Hatta pişirmeye başladığımda gece 12’ydi 🙂

 

çilek reçeli tarifi

Allah’ım !

Gecenin o saatinde ev nasıl mis gibi çilek koktu anlatamam !

Gelelim MİNE’NİN ÇİLEK REÇELİ TARİFİNE

 

MALZEMELER:

 

2 Kg çilek ( temizlediğimde 1700gr kaldı)

1400 gr toz şeker

1 limonun suyu

2 adet limon tuzu

1 tatlı kaşığı tereyağı

 

YAPILIŞI

 

Yaklaşık 8-10 saat kadar beklettiğimiz çilekleri ve toz şekerimizi orta ateşte yanan ocağımıza koyuyoruz.

Sadece şekeri alt üst edecek kadar birkaç kez tahta bir kaşık kullanarak çilekleri zedelemeden karıştırıyoruz. Reçelimiz kaynamaya başlayınca tereyağını ekleyip pişirmeye  devam ediyoruz. Bu aşamadan sonra reçelimiz oldukça köpükleniyor. Bir kevgir  yardımıyla köpüklerini sürekli köpüklerini ayrı bir tabağa alıyoruz. Şeftali reçelinde de, portakal reçelinde de hiç bu kadar köpük olmalıştı. Aslında tereyağını köpüklenme olmasın diye koyuyoruz; fakat ona rağmen çilek reçeli gerçekten oldukça köpürüyor. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 30 dakika kadar daha kaynatıyoruz. Daha sonra limon suyu ve limon tuzunu da ekleyip 5 dakika kadar daha kaynatıp, altını kapatıyoruz.

 

çilek reçeli tarifi

çilek reçeli tarifi

 

Aslında reçelin kıvamının olup olmadığını anlamak için formüller mevcut. Buzluğa bir tabak koyup reçelden üzerine damlatıyoruz çok sıvı olarak akmıyorsa kıvamı olmuş demektir. Fakat ben hiç öyle şeyler yapmadan tamamen göz kararıyla karar verdim kıvamına.

Altını kapattıktan sonra kavanozlarımıza sıcak sıcak doldurup hemen ters çeviriyoruz. Ben güneşte bekletmediğim için ertesi gün buzdolabına kaldırdım kavanozlarımı. Güneşte bekletince daha uzun süre ( dışarıda da olsa )muhafaza edilebiliyor.

çilek reçeli tarifi

 

İşte benim basit; ama çok çok lezzetli çilek reçeli tarifim:)

Elbette ayrıntılara dikkat edilip pişirilen bu işte ustalaşmış anneanne, babaanne reçellerinin yeri ayrıdır. Ama ilk defa yapan biri için, teferuatlardan uzak ve pratik bir tarif bence daha uygun.

Şimdi kızım sabahları annesinin yaptığı mis kokulu ev reçelini ekmeğinin üzerine sürüp sürüp, bazen de kaşık kaşık yiyor !

Afiyet bal şeker olsun 🙂

 

 

çilek reçeli tarifi

Bir önceki yazımız olan Mine'nin Anne Kurabiyeleri başlıklı makalemizde anne kurabiyesi, en güzel kurabiye ve fındıklı kurabiye hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. rüya denli

    rengi ve kıvamı oldukça güzel gözüküyor. Yıllardır yaparım ben de en pratiğinden yanayım:)
    Ellerinize sağlık !

    1. admin

      güzel yorumunuz için teşekkürler, sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*