«

»

Kas 13

Paulo Coelho CASUS

paulo Coelho casus

 

Son zamanlarda kitapçı raflarında en ön sıralarda bulunan Paulo Coelho ‘Casus’ çıkar çıkmaz alındı ve hemen okundu. Paulo Coelho’yu uzun zamandır severek okuyorum; bu sebeple arkasını bile okumaya tenezzül etmeden aldım CASUS kitabını….

Aldatmak, Şeytan ve Genç Kadın, Veronika Ölmek İstiyor ve tabii ki Simyacı’dan dolayı emindim Paulo Coelho’dan. Özellikle aldatmak bir çok okur ve edebiyat eleştirmenleri tarafından eleştirilse de benim çok severek okuduğum bir kitaptı. Herhalde genelde herkesin pek beğenmediği kitapları çok severek okuyorum ben 🙂

 

Neyse gelelim Casus’a :

 

‘Kitap, tarihin en ünlü casuslarından biri olarak kabul edilen Hollanda doğumlu Mata Hari’nin gerçek hikayesini konu alıyor. Kitabın konusu gerçek bir olay üzerine olsa da, tabi ki kurgu olan bir çok kısmı var. Kitabın sonunda Paulo Coelho tüm kaynakçalarını yazılı ve sözlü olarak zaten belirtmiş. Bunun yanısıra da gerçeği hakkında ulaşamadığı yerlerde kurgu kullandığını da açıkça yazmış.

paulo Coelho casus

 

Konudan önce genel bir yorum yapmam gerekirse; dili oldukça sade ve akıcı. Hem olay sıralaması sondan başa olduğu için, hem de gerçek bir hikayeyi konu aldığı için sonunu merak edeceğiniz bir durum yok. Ama her zamanki gibi ben Paulo Coelho’yu çok severek ve tek nefeste okudum.

 

Konusu daha önce de söylediğim gibi tarihin en önemli casuslarından Mata Hari’nin hayatını konu alıyor. ( Çok önemli bir isim olmasına rağmen, ben bu kitapla tanıdım kendisini.)

paulo Coelho casus

 
Kitap Mata Hari’nin casusuluk suçuyla idama mahkum edilmesiyle başlıyor. İdam günü gelene kadar Mata Hari sürekli suçsuz olduğunu dile getiriyor ve elinden geleni yapıyor. Hatta masumiyetine o kadar inanıyor ki başlarda avukat bile tutmak istemiyor. Ama tüm çabaları sonuçsuz kalınca idam günü en şık görünümüyle askerlerin karşısına geçiyor. Zaten belki de bu kadar ünlü olmasının sebebi de bu duruşu. İdama giden bir suçlu gibi değil,başı dik ve cesur. Sonrasında kızının bir gün okuyarak annesini anlaması amacıyla ogüne kadar yaşadıklarını avukatı Monsieur Clunet’e uzunca bir mektup yazıyor.

Mektupta sayfalar boyunca o duruma nasıl geldiğini anlatıyor. Evliliğini, kaçışını, dans gösterilerini, Almanlardan gelen casusluk teklifini, gerçek olmasa da ikili taraflı casusuluk suçundan idam cezasına çarptırılışını tüm ayrıntılarıyla anlatıyor.’

paulo Coelho casus

Tabi ki ayrıntılara girmiyorum 🙂 Gerisi size okuma keyfi olarak kalsın 🙂

Ben tamamen kurgudansa, gerçek olayların kurgulaştırılmış hallerini daha çok seviyorum. Sayfalar birebir gerçeği göstermese de roman okurken de birşeyler öğrenebilmeyi mümkün kılıyor…

İşte böyle:)

Paulo Coelho’nun Casus’u keyifle okundu, pek sevildi ve tavsiye ediliyor 🙂

 

Bonne lecture à tous 🙂

Bir önceki yazımız olan 'Havva'nın Üç Kızı' Kitap Yorumu başlıklı makalemizde Elif Şafak son kitabı, Havva'nın Üç Kızı ve Havva'nın Üç Kızı Kitap yorumu hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. Denizzz

    KİTAP YORUMLARINI TAKİP EDİYORUM. BEN DE CASUSU İLK OKUYANLARDANIMDIR HERHALDE. YORUMLARINA KATILIYORUM.CASUS ROMANI GERÇEKTEN DE İYİ.HEM BİLGİLENDİRİCİ HEM DE KEYİFLİ.
    SEVGİLER

  2. serkan

    Biraz yüzeysel geldi bana, fazla romantik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*