«

»

Oca 05

Paulo Coelho ‘Şeytan ve Genç Kadın’

Ne kadar tatsız günlerdeyiz…
İnsanın sadece kendi sorunlarına üzülebildiği rahat günlerde değiliz artık maalesef. İnsan sadece kendiyle ilgili üzüntülerine üzülemiyor şöyle rahatça.
Aslında normali bu değil midir ?
Artık kesinlikle hayır !
Benimle hiç alakası olmayan, hatta sadece benimle değil insanlarla alakası olmayan sadece ve sadece güç ve para savaşlarının, kötü politikaların, tanımadığım insanlara verdiği acıyı düşünüp üzülmek istemiyorum.
Hiç tanımadığım bir yerde, bir evde şu an bir ateş yanıyor diyip durduğumuz yerde üzülüyoruz, moralimiz bozuluyor, umutsuzlaşıyoruz. Ama nihayetinde günlük işlerimize dönebiliyoruz, canımız pek bi sıkılırsa televizyonu kapatıyoruz, kulaklarımızı tıkayabiliyoruz. Bir kaç gün içimize daral geliyor, orada burada ne olacak bu hal böyle sohbetlerine katılıp, kendimize dönüyoruz. Tabi ki böyle olacak…
Ama yarın bizim de başımıza gelmeyeceği ne malum ?
Gelmese bile, o acıyı yaşayan insanların hali ?

Evet sıkıcı günlerdeyiz; ama artık bu cümleler çok sık kurulur oldu. Çoğu sabahımız kötü haberlerle başlıyor…Yapacak bişey var mı ?
Maalesef…
Bu atmosferde ne yemek tarifi yazasım var, ne de gidip gördüğüm bir yeri…
Dedim ki bir kitap yorumu yazayım…
Kitabımız benim favori yazarlarımdan Paulo Coelho’nun Şeytan ve Genç Kadın’ı…

paulo Coelho şeytan ve genç kadın

Genelde çok severek okuyorum ben Paulo’nun kitaplarını. Ama şöyle elimden bırakamadığım, soluk soluğa okuduğum romanlardan değil onunkiler.

Hani böyle sindire sindire okunan kitaplar vardır ya…
Biraz öyle onunkiler. Genel bir bakış açısı ve onu sorgulayan bir diğeri.

Şeytan ve Genç Kadın’da da iyi ve kötüyü sorgulamış yazar. İyi ve kötünün savaşını, insanların genel değer yargılarını ve bu değerlerinin neler uğruna, nasıl da çabuk sarsılabileceğini, değişebileceğini anlatıyor.

paulo Coelho şeytan ve genç kadın

paulo Coelho şeytan ve genç kadın

Konu Bescos adında çok az nüfuslu bir kasabada geçiyor. Herkesin kendi halinde yaşadığı kasabaya bir gün sırt çantasında külçe külçe altınla bir yabancı geliyor. Yabancı kasabalılara yaptığı bir teklifte adeta yaşama amacı olmuş iyi ve kötü sorgulamasının cevaplarını arıyor. Tecrübe ederek inandığı şeylere karşı, kalbinin küçücük bir yerinde kalmış olsa da inanmak istediği şeyler…

Teklif :

Bir hafta içinde kasabadan biri kutsal kitaptaki ‘öldürmeyeceksin’ emrine karşı gelecek ve külçe külçe altınlar kasabanın olacak !

Sonuç ?

Sonucu kitapta 🙂

Öperim
Bonne lecture!

Bir önceki yazımız olan Paulo Coelho CASUS başlıklı makalemizde casus, casus kitabı ve casus kitap yorumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*