«

»

Haz 17

Tekme Tokatlı Şehir Rehberi

Sonunda okul bitti, tatil başladı ve tabi ki yaz geldi …
Ne uzun ara verdim ama yazmaya 🙂
Sebebi okul, Defne ve sağlık sorunları oldu maalesef…
Ama artık iyiyiz ve ben tekrar bloğumdayım 🙂

Aslında çok önceden yazmayı planladığım; ama biraz önce söylediğim nedenlerden ötürü bir türlü yazamadığım ve yazmak için çok sabırsızlandığım bir konum var bu gece için. Sebebi ise bu konunun benim için ayrıca özel olması 🙂

Konu: Yeni çıkan bir kitap !
Adı : TEKME TOKATLI ŞEHİR REHBERİ

tekme tokatlı şehir rehberi
Yazarı: MEVSİM YENİCE
Bu kitabı özel kılan şey :Yazarının öz be öz kuzenimin olması 🙂 Kuzen dediysem bayramdan bayrama görüşülen uzak bir akrabadan ibaret değil ! Kardeşim gibi… (dikkat çekerim )

Bu sebeple ki, bu kitabı okumak, bu kitabı keyifle okumak, bu kitabı çok beğenerek okumak, okurken altını çizebildiğim cümleleri bulmak ayrıca özel benim için !

Gelelim kitaba;
Everest Yayınevin’den çıkan TEKME TOKATLI ŞEHİR REHBERİ bir öykü kitabı. İçerisinde tam onbir öykü bulunuyor. Hepsinin tadı bir ayrı !

tekme tokatlı şehir rehberi

Kitabı ilk elinize aldığınızda kapak resmi biraz ilginç gelebilir. Arka kapak yazısını okuduğunuzda saçma sapan gelebilir ve hiç bir anlam veremeyebilirsiniz; ama kitabı okuyunca arka kapağı da ön kapağı da anlamlandıracaksınız !

Benim gönlüm öykülere biraz uzak olsa da genelde, bu kitap gerçekten harika !
Arada düşündüren, arada kahkaha atmanıza sebep olacak ve tabi ki arada da hüzünlendirecek cinsten diyebilirim…Dili akıcı, konular sürükleyici ve karakterler baya aykırı 🙂

En sevdiğim öykü ise OKYANUS SESİ

tekme tokatlı şehir rehberi

 

Altını çizdiğim cümlelere gelirsek işte şöyle ;

‘Bekleme yapmayın hanfendi, dedi şoför yüzüme dik dik bakarak. İlerleyin.
Ben de istiyordum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum, dedim içimden. Çünkü ben bir süredir ilerleyemiyordum.’ (Durağan Yolcu)

 

‘İnsanoğlunun en büyük laneti hatırlamaktı. Unutmamak için B12 hapları alanlar delirmişler miydi ?Neyin çabasıydı bu ?Ya da tıp ne zaman ilerleyecek ve unutmak için bir ilaç bulacaktı ?’ (Okyanus Sesi )
‘ Ayağa kalkıp dizlerimdeki toprağı silkelerken çocuk sesleri duydum. Baban nerede Armağan? Herkesin babası var ! Hırsla etrafıma bakındım, kimse yoktu. Sonra babama baktım.Beni bu duruma düşürdüğü için ona kızdım, sonra hemen affettim rahmetliyi. Yerden bir avuç toprak alıp kolum kopacak kadar şiddetle uzağa fırlattım, sesleri babamla kovar gibi. var gücümle bağırdım.
Yer yarıldı, dedim, yer yarıldı, içine girdi.’ ( Yer Yarıldı İçine Girdi )

Ve kısa kısa daha bir sürü yüreğe deymiş cümle…

tekme tokatlı şehir rehberi

 

 

tekme tokatlı şehir rehberi

 

 

mevsim yenice

Evet TEKME TOKATLI ŞEHİR REHBERİ hem benim için hem de Defne’nin ileride okuması için alındı, çooook keyifle, çoooooook gururla okundu, kütüphanemizdeki yerini aldı…

Morbaloon şiddetle tavsiye ediyor 🙂

Son not: Herhalde ailemizin ne kadar yetenekli ve becerikli olduğunu artık hatırlatmama gerek yok 🙂

İyi geceler:)
Öperim !

Bir önceki yazımız olan Geç Okumalardan 'Gerçek Hesap Bu ' başlıklı makalemizde nejat işler gerçek hesap bu, nejat işler kitabı ve nejat işler kitap yorumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*